English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


نقد بلاگ‌نیوز همراه با چند پیشنهاد / بلاگ‌نیوز
[نقد] یکی از خوانندگان ارجمند بلاگ‌نیوز، ایمیلی برایم فرستاد که در آن نگاه و نقدی به کار ما انداخته است. ضمن ابراز خرسندی و با تشکر از توجه ایشان با اجازه متن نامه را برای اطلاع همکاران اینجا می‌گذارم و امید دارم دوستان بخوانند و اگر نظری دارند در بخش پیام بنویسند.
عنوان مطلب از من است.

آقای عليمحمدی ارجمند، سلام ۲۱ اکتبر ۲۰۰۶

اين روزها می‌توانيم شاهد آن باشيم که بسياری از مطالب که از وزن و اعتبار چندانی هم برخوردار نيست در بلاگ نيوز لينک داده می‌شود. چنين استنباط می‌شود که نوعی مسابقه‌ی ناگفته و نانوشته در ميان است. قطعاً به اين نکته نيز واقفيم که خلاقيت‌های انسانی، در سايه‌ی آرامش، مطالعه و تأمل می‌تواند شکل بگيرد نه در فضايی از تنش درونی و شتاب.
به اعتقاد من، اين کار نه تنها اعتباری فراهم نمی‌آورد بلکه به اعتبار موجود فرهنگی و اجتماعی بلاگ نيوز هم به شکلی سايشی لطمه می‌زند. طبيعی می‌نمايد که خواننده پس از چند بار آمدن و ديدن لينک‌هايی که نه تلنگری به ذهن او می‌زند و نه او را به جستجوی کانال‌های تازه تری می‌کشاند، آهسته آهسته علاقه‌ی خود را چنان از دست می‌دهد که ديگر به سراغ آن نمی‌آيد و يا دست کم در مراجعه به آن، کنجکاوی و شوق چندانی ندارد.
من در اين کار تخصصی ندارم و آن چه که به زبان می‌آورم يک احساس ساده از تجربه‌ی شخصی من است. از ديگر سو بايد اين نکته را آشکارا بر زبان آورم که با اين يادداشت قصد ناراحت کردن کسی و يا نيش و کنايه زدن به شخصی را ندارم. در کارهای فکری، بايد متانت زبانی را حفظ کرد و مهم‌تر از همه بر ديوار حرمت و احساس انسان‌ها لگد نزد.

من در اين زمينه چند پيشنهاد دارم که برايتان می‌نويسم:

۱. هر کس بيشتر از يک يا دوتا « پيوند » در بيست و چهار ساعت معرفی نکند.

۲. البته من با دادن يک « پيوند » در بيست و چهار ساعت موافقترم.

۳. پيوند داده شده بايد دارای بار هنری، فکری، فرهنگی و اجتماعی باشد و شخص معرف، خود را ملزم بداند که از ميان چند و چندين « پيوند »، يکی را که از ارزش و بُرد بيشتری برخوردار است برگزيند. به قول شاعر، آن خشت بود که پُر توان زد.

۴. نثر شخص معرف بايد سالم باشد و سهل انگاری و شتاب در آن وجود نداشته باشد. گاه موردهايی ديده شده که حتی حرف «قاف» جای «غين» را گرفته و يا «صات» به جای «سين» نشسته است. من چنين موردهايی را به طور قاطعانه حمل بر بيسوادی کسی نمی‌کنم. شتاب و شوق فرستادن يک « پيوند » می‌تواند ما را وادارد که نوشته‌ی خود را در آن لحظه درست بخوانيم در حالی که آن را غلط نوشته‌ايم. کنترل مجدد يک نوشته و يا کنترل چند باره‌ی آن، فضايی از اعتماد و حرمت در ميان همه‌ی افراد دخيل پديد می‌آورد.

۵. اگر يک معرف چنين موازينی را رعايت نکند، شايد لازم باشد شخص مسؤل، آن « پيوند » را بردارد و يا اگر وقت و حوصله‌ای در او باقی است، برای نخستين بار به وی تذکر دهد. اعتقاد من آنست که اگر بلاگ نيوز در بيست و چهار ساعت بتواند ده تا « پيوند » خوب را به مردم معرفی کند، شمار مراجعانش در دراز مدت بيشتر خواهد شد تا اين که روزی صد تا معرفی کند و همين صد تا بسياری را نيز از خود برماند.

کار شما تنها ارضای سليقه‌های متنوع نيست. ارتقاء آن‌ها نيز هست. معرفی يک نوشته‌ی خوب و يا يا يک نوشته‌ی بد، بذری است که در زمين ذهن بسياری از جوانان ما پاشيده می‌شود. به ياد داشته باشيم که ما در شکل دادن بسياری از رفتارها و انديشه‌ها، مستقيم و يا غير مستقيم مسؤليم. ممکن است من به علت برخی ضابطه‌های گاه نسبتاً خشک، مدتی ناراضی شوم اما همين که ببينم شما بر يک اصول معين و ارتقاء دهنده پا می‌فشاريد، خواه ناخواه، احترام درونی‌ام نسبت به کار و ضابطه‌های شما افزايش می‌يابد.
اما شايد گفته شود که کارهايی از اين دست دشوارتر از آنست که خواننده آن را احساس می‌کند. من با اين حرف هم موافقم. کارهای از اين دست که بر اساس شوق انسانی و علاقه به ايجاد فضايی از همدلی، رشد و گرمی انجام می‌گيرد، طبيعی است که مزد مادی در پی ندارد. چه بسا شماری نيز بر مسؤلان چنين تارنماهايی حتی بشورند و بر آنان به سختی بتازند.
اما بايد هميشه بر اين نکته تکيه کرد که ما هريک مسؤل عمل و فکر خويشيم. اگر کسی با به گونه‌ای نادرست برخورد کند، ما در قبال آن برخورد مسؤليتي نداريم. نوع برخورد سالم و آگاهانه‌ی ما می‌تواند پس از مدتی، از تنش‌ها بکاهد و بر فضايی پر از تفاهم دامن بزند. ما می‌توانيم با نظر يکديگر مخالف باشيم اما مهم آنست که اين مخالفت هم در بافتی از تفاهم و احترام متقابل صورت گيرد.
اميدوارم آن چه را که نوشتم جسارت تلقی نکنيد. اما اين را می‌دانم که شما دل به روشنايی داريد.

با آرزوی توفيق و سلامتی

ا. آويشن

اضافه شده توسط بیلی و من | ۱۵:۲۲ ۸۵/۷/۲۹در ضمن خدمت صاحب محترم مجلس که این بساط شاد و مبارک را راه انداخته و خدمت همه مدعوین گرامی باید عرض کنم که اینجانب دعوت نامه رسمی از خود شخص داماد داشته و دم در هم کارت دعوت من را بیلی کنترل کرده... هدیه عروسی را هم با خودم آورده ام.
توسط Ali در تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۸۵ ۱۲:۵۳ ق.ظ


این جریان کاملا مثل عروسی های قدیمی ست. تمام فامیل و آشنای عروس و داماد میخواهند به میل و سلیقه شخصی خودشان عروسی را برگذار کنند و میخواهند که هر کسی را که بیشتر دوست دارند به این مجلس سرور و شادی دعوت کنند و برای همین هم گاهی یا گوشه حیاط یا دعوایی راه میافتد و یا یکی دو تا از دست هم دلگیر و دلخور میشوند... ولی در نیت و باطن پاک این مردم فقط میل به کمک هست و آخرش هم همه این گفتگوها و مخالفت نظر ها برای شادی و سرور عروس و داماد هست که خندان و شاد به حجله بروند...اگر به دور و بر این مجلس یک نگاهی بیاندازید خیلی راحت مادر عروس و خواهر داماد را میبینید که دارند به همدیگر چپ چپ نگاه میکنند....یک کمی صبر کنید میبینید که فردا صبح همین دوتا پشت در اتاق حجله اول از همه منتظر نشسته اند.
توسط Ali در تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۸۵ ۱۲:۴۳ ق.ظ


تفاوتی بین انتقاد و پاسخها ندیدم. همه عشق را صدا می‌زنیم منتها با زبانها و گویشهای مختلف. بنظرم اشکالات بیشتر به آموزش ربط دارد مثلا چگونگی عکس گذاشتن و ...
یکی از ویژگیهای یکتا در بلاگ‌نیوز، مردمی بودنشه و در چنین جمعی، این اندک اشکالات طبیعیه. بنظرم اگر اختیارات حداکثر 2 پیوند باشد کیفیت بهتر شود.
توسط رنگين كلام در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۱۱:۴۴ ب.ظ


زیتون عزیزِِ، بله قبول دارم در لینکده‌ها گاهی رفیق‌بازی می‌شود و بقول شما اگر بلاگر مورد علاقه ما عطسه هم کند به او لینک می‌دهند که بلاگ‌نیوز هم مبرا از این عیب نیست این را دیگر نمی‌توانیم کاریش کنیم مساله فرهنگی است. ما حتی برای اینکه بلاگرها مرتب به همدیگر لینک ندهند قانونی گذاشته‌ایم که هر همکاری می‌تواند ماهی یکبار به وبلاگ خودش لینک بدهد حالا اگر کسی از این حق استفاده نمی‌کند مشکل ما نیست. البته بلاگرهایی هستند که واقعا وقت می‌گذارند، زحمت می‌کشند و مطلبی می‌نویسند که حالا یا دارای نثر زیبایی هستند یا مطالب‌شان پر محتواست من لینک دادن همیشگی به این تیپ بلاگرها را نه تنها مفید می‌دانم بلکه می‌تواند آموزنده هم باشد. حالا منهم یک انتقاد از شما دارم وقتی می‌بینی لینکده‌ها این عیوب را دارند چرا آستین بالا نمی‌زنی و کار کنی تا ما هم بیاموزیم.
توسط اسد در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۱۱:۰۶ ب.ظ


۴- به همان دلیل بالا٫ اگر یکی از همین لینک دهندگان دلش برای بلاگری بسوزد مثلا ماشینش تصادف کند یک هو همه ی این لینک دهندگاه به او لینک می دهند.

وبلاگ گروهی هفتان تقریبا از این اشتباهات مبراست چون اصولا به بلاگستان نمی پردازد و بیشتر لینک هایش در روزنامه های اصلاح طلبی قبلا چاپ شده.

بلاگ نیوز هم اوائل بیشتر دچار این معضلات بود ولی به نظرم خیلی بهتر شده. ولی باز رفیق بازی خیلی هست...

در بلاگ چین برعکس. اوائل خوب بود ولی تازگی ها این قضیه ی رفیق بازی دیگر دارد شورش را در می آورد

راستش از خبرچین اصلا خوشم نمی آمد چون شده بود وبلاگ نسق گیری و حال گیری برای بعضی ها

یکی از دلایلی که من در هیچ وبلاگ گروهی تابه حال کار ننکرده ام همین است.
ترس دارم از اینکه عقیده خودم را بر کسی تحمیل کنم. یا بر آنها تاثیر منفی نسبت به کسی بگذارم.
کاری که بعضی ها به راحتی انجام می دهند.
توسط زیتون در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۱۰:۳۰ ب.ظ


من یک بدی دارم و آن هم این ست که همیشه حتی وقتی انتقادی دارم با اسم خودم می نویسم.
انتقادم نه فقط به بلاگ نیوز. بلکه تقریبا همه ی وبلاگ های گروهی دچار یک سری اشتباه ها می شوند.

۱- هر لینک دهنده ی دوستدار یکی از بلاگرهاست و حتی اگر او عطسه کند یا فقط سه نقطه بگذارد به او لینک می دهد. گاهی این لینک دادن به معنی چاپلوسی ست. و حال آدم به هم می خورد از این بادمجان دور قاب چینی ها..

۲- خود لینک دهندگان بعد از یک مدت با هم رفیق می شوند و هوای همدیگر را دارند.

۳- چون این لینک دهندگان با هم در ارتباطند٫ اگر خدای نکرده یکیشان با بلاگری چپ بیفتد همگی دمار از روزگار او در می آورند.
توسط زیتون در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۱۰:۲۷ ب.ظ


تفاوتی بین انتقاد و پاسخها ندیدم. همه عشق را صدا می‌زنیم منتها با زبانها و گویشهای مختلف. بنظرم اشکالات بیشتر به آموزش ربط دارد مثلا چگونگی عکس گذاشتن و ...
یکی از ویژگیهای یکتا در بلاگ‌نیوز، مردمی بودنشه و در چنین جمعی، این اندک اشکالات طبیعیه. بنظرم اگر اختیارات حداکثر 2 پیوند باشد کیفیت بهتر شود.
توسط رنگين كلام در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۱۰:۲۲ ب.ظ


معروض بودم که من عضو تازه وارد بلاگنیوزم ! اما حکایت را که خواندم با آنهمه تازه واردی دخول فرمودم ! شاید دارم اضافه دخالت میکنم . اما هدفم یافتن گریزگاههاست گرچه حتا ناوارد گریزگاهها هم که باشم ! هدفم رو براه کردنست / اینکه با هم شکایت دوست ببریم به آموزشکده دوستیابی ! ناسزا بشنویم / راهنمایی یابیم / حتی مضمحل شویم ! تا کسی از من و تو بیاموزد / کلمه ای و یا حتی نقطه ای !
توسط اهري در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۱۰:۰۹ ب.ظ


معروض بودم که من عضو تازه وارد بلاگنیوزم ! اما حکایت را که خواندم با آنهمه تازه واردی دخول فرمودم ! شاید دارم اضافه دخالت میکنم . اما هدفم یافتن گریزگاههاست گرچه حتا ناوارد گریزگاهها هم که باشم ! هدفم رو براه کردنست / اینکه با هم شکایت دوست ببریم به آموزشکده دوستیابی ! ناسزا بشنویم / راهنمایی یابیم / حتی مضمحل شویم ! تا کسی از من و تو بیاموزد / کلمه ای و یا حتی نقطه ای !
توسط اهري در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۱۰:۰۳ ب.ظ


اگر خواستیم برای همه فداکاری کنیم باید قبول کنیم که بجای همه چوب فداکاری خوریم / اینرا اسد خان هم باید قبول داشته باشد و یا بفرض نامفروض حتی سعید خان حاتمی !
توسط اهري در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۱۰:۰۳ ب.ظ


به ؛آونگ خاطره ها ی ما ؛ که زحمت وافری برای بلاگنیوز میکشند غبطه میخورم / امیدوارم دلگرمیشونو با بحثهای اینچنینی از دست ندن / حتی برای ؛آشیل خان ؛ !/ کار گروهی همیت گروهی میخواهد ! نمیخواهد؟گاهی مجبور ت میکنند که به نعل بکوبی و گاهی هم به میخ ! زندگی اجتماعی جز این نمیطلبد و یاشاید راغی و تفنگ برنوی ! از نوع سانتیمانتال اش!
توسط اهري در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۹:۵۹ ب.ظ


آشیل جان، من واقعا علاقه‌مندم بلاگرهای گمنام و جوان در بلاگ‌نیوز معرفی شوند اما نه به‌هر قیمتی! بارها شده خواسته‌ام وبلاگی را معرفی کنم سری به آرشیوش زده‌ام ولی احساس کرده‌ام اگر این وبلاگ را معرفی کنم توهینی کرده‌ام به خوانندگان بلاگ‌نیوز بنابراین در این حوزه هم باید یک حداقلی را در نظر گرفت.
توسط اسد در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۸:۵۴ ب.ظ


صادق‌جان، دودردو یک لینکده مکانیکی است، هفتان هم از اول تکلیف خودش را روشن کرده است و در حوزه فرهنگ و هنر لینک می‌دهد اما کار در بلاگ‌نیوز بخاطر تنوع در مطالبش بیشتر زیر ذره‌بین است تا لینکده‌های دیگر، اگر ما فقط به هنر فیلم توجه می‌کردیم اصلا مشکلی نداشتیم بهمین خاطر مسوولیت ما در لینک به مطالب دیگران بیشتر می‌شود و البته کاملا با تو موافقم که همه با یک آهنگ نمی‌رقصند که اگر اینطور بود یک‌جای کار می‌لنگید با اینحال ما باید به یک تعادلی برسیم که هم خواننده راضی شود و هم خودمان که می‌دانم کاری است سخت دشوار!
توسط اسد در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۸:۴۷ ب.ظ


۵- لینک دهندگان بلاگ نیوز ساعت ها به جستجو مشغولند تا لینکی مناسب را بیابند . اگر از ایران باشند هم که مصیبتی ست ،فیلترینگ ، سرعت بسیار پایین ، عدم ثبات ، هزینه تلفن ، اشغالی خطوط و ... خارج از ایران هم به گمانم به جز سرعت اینترنت و ... جز این نباشد اما در این بین پرتفال فروش همانست که زحمات لینک دهندگان را به یکجا گرد می آورد و در سبدی ارائه می نماید . حال شما خواننده این پاره خطوط هم باشید مسلم است که تمایل به خواندن مجموعه اخبار در یک سایت مادر دارید تا به جهت کسب خبر در فلان تار نما حضور داشته باشید و کمی هم در دیگری و هم دقایقی در جایی دیگر و ... اینگونه است که می آیند و نمی پایند .

چشمانتان همیشه به خنده اشک آلود باشد.

آشیل
توسط آشیل در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۸:۰۲ ب.ظ


اينكه اسد خان فرمودند كه ويراستاران بلاگنيوز دچار رودربايستي ميشند رو قبول دارم . اما بنظرم بلاگنيوز بهترين گزينه براي بروز رساني مطالب است . گاهي من نوعي كار اشتباهي انجام ميدم و گاهي شما ! اين امر براي كوبيدن و كوبيده شدن ارزش چنداني ندارد .
نشستيم و گفتيمو بر خواستيم !
آيا كسي مفروض نيستكه همه حرفا رو ناديده بگيره ؟
اگر ادعاي بيشتري بود شما بفرمايين و ما به كمك فرمايي حاظريم
:از طرف يك عضو تازه بدوران رسيده
توسط sadeg ahari در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۸:۰۲ ب.ظ

جدیدتر (1 2 3 ) قدیمی‌تر

ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر