English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


نقد بلاگ‌نیوز همراه با چند پیشنهاد / بلاگ‌نیوز
[نقد] یکی از خوانندگان ارجمند بلاگ‌نیوز، ایمیلی برایم فرستاد که در آن نگاه و نقدی به کار ما انداخته است. ضمن ابراز خرسندی و با تشکر از توجه ایشان با اجازه متن نامه را برای اطلاع همکاران اینجا می‌گذارم و امید دارم دوستان بخوانند و اگر نظری دارند در بخش پیام بنویسند.
عنوان مطلب از من است.

آقای عليمحمدی ارجمند، سلام ۲۱ اکتبر ۲۰۰۶

اين روزها می‌توانيم شاهد آن باشيم که بسياری از مطالب که از وزن و اعتبار چندانی هم برخوردار نيست در بلاگ نيوز لينک داده می‌شود. چنين استنباط می‌شود که نوعی مسابقه‌ی ناگفته و نانوشته در ميان است. قطعاً به اين نکته نيز واقفيم که خلاقيت‌های انسانی، در سايه‌ی آرامش، مطالعه و تأمل می‌تواند شکل بگيرد نه در فضايی از تنش درونی و شتاب.
به اعتقاد من، اين کار نه تنها اعتباری فراهم نمی‌آورد بلکه به اعتبار موجود فرهنگی و اجتماعی بلاگ نيوز هم به شکلی سايشی لطمه می‌زند. طبيعی می‌نمايد که خواننده پس از چند بار آمدن و ديدن لينک‌هايی که نه تلنگری به ذهن او می‌زند و نه او را به جستجوی کانال‌های تازه تری می‌کشاند، آهسته آهسته علاقه‌ی خود را چنان از دست می‌دهد که ديگر به سراغ آن نمی‌آيد و يا دست کم در مراجعه به آن، کنجکاوی و شوق چندانی ندارد.
من در اين کار تخصصی ندارم و آن چه که به زبان می‌آورم يک احساس ساده از تجربه‌ی شخصی من است. از ديگر سو بايد اين نکته را آشکارا بر زبان آورم که با اين يادداشت قصد ناراحت کردن کسی و يا نيش و کنايه زدن به شخصی را ندارم. در کارهای فکری، بايد متانت زبانی را حفظ کرد و مهم‌تر از همه بر ديوار حرمت و احساس انسان‌ها لگد نزد.

من در اين زمينه چند پيشنهاد دارم که برايتان می‌نويسم:

۱. هر کس بيشتر از يک يا دوتا « پيوند » در بيست و چهار ساعت معرفی نکند.

۲. البته من با دادن يک « پيوند » در بيست و چهار ساعت موافقترم.

۳. پيوند داده شده بايد دارای بار هنری، فکری، فرهنگی و اجتماعی باشد و شخص معرف، خود را ملزم بداند که از ميان چند و چندين « پيوند »، يکی را که از ارزش و بُرد بيشتری برخوردار است برگزيند. به قول شاعر، آن خشت بود که پُر توان زد.

۴. نثر شخص معرف بايد سالم باشد و سهل انگاری و شتاب در آن وجود نداشته باشد. گاه موردهايی ديده شده که حتی حرف «قاف» جای «غين» را گرفته و يا «صات» به جای «سين» نشسته است. من چنين موردهايی را به طور قاطعانه حمل بر بيسوادی کسی نمی‌کنم. شتاب و شوق فرستادن يک « پيوند » می‌تواند ما را وادارد که نوشته‌ی خود را در آن لحظه درست بخوانيم در حالی که آن را غلط نوشته‌ايم. کنترل مجدد يک نوشته و يا کنترل چند باره‌ی آن، فضايی از اعتماد و حرمت در ميان همه‌ی افراد دخيل پديد می‌آورد.

۵. اگر يک معرف چنين موازينی را رعايت نکند، شايد لازم باشد شخص مسؤل، آن « پيوند » را بردارد و يا اگر وقت و حوصله‌ای در او باقی است، برای نخستين بار به وی تذکر دهد. اعتقاد من آنست که اگر بلاگ نيوز در بيست و چهار ساعت بتواند ده تا « پيوند » خوب را به مردم معرفی کند، شمار مراجعانش در دراز مدت بيشتر خواهد شد تا اين که روزی صد تا معرفی کند و همين صد تا بسياری را نيز از خود برماند.

کار شما تنها ارضای سليقه‌های متنوع نيست. ارتقاء آن‌ها نيز هست. معرفی يک نوشته‌ی خوب و يا يا يک نوشته‌ی بد، بذری است که در زمين ذهن بسياری از جوانان ما پاشيده می‌شود. به ياد داشته باشيم که ما در شکل دادن بسياری از رفتارها و انديشه‌ها، مستقيم و يا غير مستقيم مسؤليم. ممکن است من به علت برخی ضابطه‌های گاه نسبتاً خشک، مدتی ناراضی شوم اما همين که ببينم شما بر يک اصول معين و ارتقاء دهنده پا می‌فشاريد، خواه ناخواه، احترام درونی‌ام نسبت به کار و ضابطه‌های شما افزايش می‌يابد.
اما شايد گفته شود که کارهايی از اين دست دشوارتر از آنست که خواننده آن را احساس می‌کند. من با اين حرف هم موافقم. کارهای از اين دست که بر اساس شوق انسانی و علاقه به ايجاد فضايی از همدلی، رشد و گرمی انجام می‌گيرد، طبيعی است که مزد مادی در پی ندارد. چه بسا شماری نيز بر مسؤلان چنين تارنماهايی حتی بشورند و بر آنان به سختی بتازند.
اما بايد هميشه بر اين نکته تکيه کرد که ما هريک مسؤل عمل و فکر خويشيم. اگر کسی با به گونه‌ای نادرست برخورد کند، ما در قبال آن برخورد مسؤليتي نداريم. نوع برخورد سالم و آگاهانه‌ی ما می‌تواند پس از مدتی، از تنش‌ها بکاهد و بر فضايی پر از تفاهم دامن بزند. ما می‌توانيم با نظر يکديگر مخالف باشيم اما مهم آنست که اين مخالفت هم در بافتی از تفاهم و احترام متقابل صورت گيرد.
اميدوارم آن چه را که نوشتم جسارت تلقی نکنيد. اما اين را می‌دانم که شما دل به روشنايی داريد.

با آرزوی توفيق و سلامتی

ا. آويشن

اضافه شده توسط بیلی و من | ۱۵:۲۲ ۸۵/۷/۲۹۳- هر لینک خواننده و سلیقه خود را می جوید . لینک دهندگان خود نیز خواننده مطالب دیگرانند و تعیین بار فرهنگی و اجتماعی و ... را به حکمیت شاهین ترازوی خود و خواننده وا نهاده اند .

۴ - وبلاگ نویسان همه روزنامه نگار و مطبوعاتی و دگر اندیش نیستند که وبلاگ شهر را عرصه تاخت خود نمایند و دیگران را به هیچ انگارند و فغان از اغلاط املایی و نشانه گذاری و ... بر آرند . وبلاگ نویسان به راهنمایی و یاری دیگران در این عرصه نیازمندند . معمولا بخشی از مطالب وبلاگ مورد نظر، کپی و به بلاگ نیوز منتقل می شود، بر این باورم که این بخش را امانت می باید شمرد . اگر غلطی املایی وجود دارد در بخش نظرات می توان نظر داد و برای صاحبخانه هم نوشت که آمدیم و نبودید. خود که شاهدیم ، بخش نظرات غالب اوقات خالی ست .
توسط آشیل در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۸:۰۱ ب.ظ


-برای پیدا کردن یک لینک منحصر به فرد گاها می باید بیش از ساعت ها وقت صرف نمود . . من باب مثال روزانه آمار وبلاگ های بروز شده بلاگفا را مشاهده بفرمایید . شاهد خواهید بود که عمده موضوعات مشترک است و بر محور : دختر - پسر - موزیک - مهدی موعود - ۱۸+ - کپی - هک - اس ام اس - بیا تو - - و ... دور می زند. شکوه ای هم نیست اینگونه می نویسند و منزل خود را می پایند .

۲- چه بسیار وبلاگهایی که به واسطه فقر مخاطب انگیزه نوشتن را از دست می دهند و می خشکند . بر نویسندگان وبلاگ های به نام و شهیر است که با دادن چند نظر ناقابل کمی هم به یاد گمنامان وبلاگ شهر باشند . از جمله بدبختی های روشنفکر ایرانی یکی اینکه که همیشه توده را به سوی خود خوانده و خود به میان توده نرفته است . گرچه تعدد خوانندگان یک وبلاگ را به حساب روشن اندیشی و ... نمی توان نهاد . کرسی هم بگذارند جماعت بیشتری اول زمستانی گرد هم خواهند آمد .
توسط آشیل در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۸:۰۱ ب.ظ


از دوستی که دل میسوزاند برای دوست ! هراسی به دل نداریم / نقدیست و قابل ستایش / اما در خواستگاه بلاگنیوز و انتظاراتش کمی باید تدقیق شود /اینجا با موضوعاتی خاص رو براه شده است / طنز است / وبلاگ هست / شعر و کامپیوتر که شدیدن به هم اُخت شده اند است . سینما هست و هنر و عکاسی و محیط زیست و فلسفه و بیانیه و کاریکاتور و کپی رایت و زنان و حتی ... قس علیهذا هم هست !
حالا سوال من از این دوست عزيز اینست / اگر همه خوشگلا به آهنگ مثلن ؛ تولد تولد تولدت مبارك ؛ نرقصن چه كسي را مقصر بدانيم ؟ خواننده رو يا نويسنده رو يا رقاص رو ؟
اعتقاد واثق بر اين دارم كه بلاگنيوز بهتر از اين خواهد شد . برايش سعي و كوشش كنيم همچنانكه ميكنند . اما بنظرم اگر ميخواهيد بلاگنيوز هفتان باشد يا بالاترين و يا دودردو كمي جاده را قبلن پيچيدين به چپ ! بلاگنيوز ميخواهد از همه رنگش باشد .البته اين نظر شخصي منه
توسط sadeg ahari در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۷:۵۷ ب.ظ


راوی خانوم، جون خودت برو این لینکهایی که حسن‌آقا احمدی فرد داده بخون اونوقت حکما به این آقا آویشن حق می‌دی! عجله کن!
توسط فضولباشی در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۷:۴۴ ب.ظ


و اما سخن آخر من
جناب علیمحمدی خودتان خوب می دانید که کنار گود نشستن خوب و راحت می شود بگوییم لنگش کن! خوب است دوستان منتقد آستین بالا بزنند تا ما هم یاد بگیریم!
قوانینی در ثبت نام در بلاگ نیوز هست که از روز اول آنرا پذیرفته و نهایتا تلاش می کنیم که کار را به نحو نیکو انجام دهیم حالا چرا اینگونه زیر سوال می رویم جای تامل دارد!

ضمنا من هیچ رو دربایستی با کسی ندارم و لینکی که به موقعیت بلاگ نیوز لطمه بزند را حذف می کنم اما دلیلی هم نمی بینم لینک هایی که با سلیقه ی بنده جور در نمی آید را هم از دم تیغ بگذرانم! آنوقت می شود راوی نیوز!

در پایان هم عرض کنم انتقاد سازنده است بله این را می دانم اما برخی انتقاد ها نیروی آدم را می گیرد خصوصا آنکه مدیر محترم بلاگ نیوز با تحسین و تمجید نوشته را درانظار بگذارد آن هم در صورتی که خود خوب می داند که فقط و فقط به رسم دوستی همکاری می کنیم .
با احترام
راوی
توسط آونگ خاطره های ما در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۶:۳۷ ب.ظ


اینکه روزانه چند لینک را به بلاگ نیوز معرفی کنیم را باید مدیر بلاگ نیوز مشخص کند که این کار را قبلا انجام داده اید و مطمئن هستم بی دلیل دست کسی را باز نگذاشته اید.پریشب فرصتی داشتم برای وبگردی ۶ لینک پشت سر هم به بلاگ نیوز دادم ، عجب کاری کردم ها!
.......
توسط آونگ خاطره های ما در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۶:۳۶ ب.ظ


جناب علیمحمدی مگر روزی خودتان نفرمودین که خوب است لینک هایی هم به بلاگ نیوز داده شود تا باعث تفریح و سرگرمی خوانندگان شود. خب بنده هم از این اصل پیروی که می کنم هیچ! موافق هم هستم !خوب است با خودمان رو راست باشیم و وانمود نکنیم که مرتب سرمان توی مطالب علمی و سنگین و فلان و بهمان است! این پنج!

جناب علیمحمدی عزیز بنده هم همه ی لینک ها ی داده شده از طرف دوستان را نمی خوانم اما ناراضی هم نیستم که چرا فلان لینک داده شده! نگاهی به عناوین می اندازم اگر مطلب برایم جاذبه داشت روی آن کلیک می کنم. سلیقه ها متفاوت است و اصل کار بلاگ نیوز هم بر این مدار بود از روز اول. این هم شش!
توسط آونگ خاطره های ما در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۶:۳۵ ب.ظ


جناب علیمحمدی بنده به عنوان همکار کوچک بلاگ نیوزی ها ،چنان در پی گیری لینک هایی که به بلاگ نیوز می دهم وسواس دارم که به لینک های داده شده در وبلاگ خودم نبوده و نیستم . هر روز شاهد هستم که تعداد خوانندگان بلاگ نیوز از طریق لینکی که داده ام رو به افزونی ست و این نشان دهنده ی آن است که بلاگ نیوز روز به روز دارد پا می گیرد نه از پا می افتد! و این برمی گردد به تلاش شما و همکاران شما .روزی به شما عرض کردم که دوستی که لینک وبلاگم را به بلاگ نیوز می دهد تک و توک خواننده به وبلاگم می آید چرا که همه هم را می شناسیم و قبل از اینکه وارد بلاگ نیوز شوند وبلاگ من یا ... را خوانده اند اما این روزها چنین نیست و لینک دادن در بلاگ نیوز خوب دارد جواب می دهد . این هم چهار!
توسط آونگ خاطره های ما در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۶:۳۵ ب.ظ


سلام مجدد
جناب علیمحمدی برای رفع هر گونه سوء تفاهمی از جانب برخی خوانندگان ارجمند از رابطه ی دوستی خودم و شما استفاده می کنم و به عنوان طرف صحبتم شما را انتخاب می کنم .
ببینید جناب علیمحمدی نقد محترمانه بسیار نیکوست اما نیکو تر از آن نقد محترمانه منصفانه ست. از ابتدا تا انتهای این نقد را که خواندم همــــــــــــــــــــ
ــــه ی لینک های بلاگ نیوز رفته زیر سوال همچنین تمـــــــــــــــام همکاران شما در بلاگ نیوز!این یک.

این که ما با یکدیگر مسابقه گذاشته ایم برای من توهین تلقی شد! این دو .
اعتبار فرهنگی از دید هر کس متفاوت است و نمی توان آن را بر یک مدار قرار داد و گفت فرهنگ این است و بس! سلیقه ها در حوزه ی فرهنگ نیز متفاوت است چه بسی یک بلاگر با ساده نویسی مطالبی فرهنگی را به ما می آموزاند که با خواندن چند مقاله ی ادبی پر رنگ و لعاب قابل قیاس نیست. این سه.
این که به تدریج از خوانندگان شما کم خواهد شد را به عرض می رسانم!
توسط آونگ خاطره های ما در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۶:۳۴ ب.ظ


راوی عزیز سلام، من فکر می‌کنم باید از انتقاد خوانندگان بلاگ‌نیوز برای بهتر شدن کارمان استقبال کرد. انتقاد تخریب نمی‌کند بلکه می‌سازد. همچنان‌که دیده‌اید در پاسخ آقای آویشن نوشته‌ام که با خطوط اصلی نوشته ایشان موافقم، راستش از شما چه پنهان خود من برخی از لینک‌هایی که داده می‌شود نمی‌خوانم چون فاقد جاذبیت است و برعکس لینک‌هایی است که با اشتیاق بسراعشان می‌روم. هرچه در مقابل انتقادات خوانندگان گشاده دل باشیم بیشتر صیقل می‌خوریم.
توسط اسد در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۵:۳۲ ب.ظ


با سلام
جناب علیمحمدی سوال از شما دارم و آن این که آیا با بند بند نظرات این خواننده ی ارجمند موافق هستید ؟ پس از پاسخ شما شاید نظراتم را بگویم
گرچه تصمیم گرفتم موقتا لینک به بلاگ نیوز ندهم.
با احترام
راوی
توسط آونگ خاطره های ما در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۵:۱۰ ب.ظ


تدکر ارزنده و به جائی است. دست مریزاد!
توسط محمد افراسيابی در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۳:۴۵ ب.ظ


با تشکر از جناب آویشن و لطفی که به ما بلاگ‌نیوزی‌ها دارد. نقد متین شما را چند بار خواندم و با خطوط اصلی آنچه گفته‌اید موافقم. علت دادن لینک‌های فراوان سیاسی و خبری برمی‌گردد به سانسوری که هم‌اکنون در ایران بر رسانه‌های خبری اعمال می‌شود و دوستان تلاش می‌کنند خبرها را به گوش ایرانیان داخل کشور برسانند اما در مورد مطالب وبلاگ‌ها متاسفانه برخی از همکاران کمتر به کیفیت توجه دارند.
توسط اسد در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۳:۴۴ ب.ظ


از طرفی ویراستاران ما برای حذف مطالب فاقد کیفیت دچار رودربایستی شده‌اند و کمتر لینکی را حذف می‌کنند که البته دلیلش را باید در فرهنگ خودمان جستجو کرد. ناگفته نماند وقتی لینکی هم حذف می‌شود بنده ایمیل‌باران می‌شوم و متهم به همکاری با جمهوراسلامی، دیکتاتوری و... صد تهمت ناروای دیگر، امیدوارم این نقد شما باب گفتگوی آرام و بدور از احساس و تشنج را با همکاران و خوانندگان بلاگ نیوز بگشاید.
توسط اسد در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۸۵ ۰۳:۴۳ ب.ظ

جدیدتر (1 2 3 ) قدیمی‌تر

ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر