English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


آقای شاهرودی سنگسار را متوقف کنيد! نامه هنگامه شهيدی/گویانیوز
[حقوق بشر] من و ساير مدافعان حقوق زنان و حقوق بشر به سنگسار معترضيم و تا زمانی که قانون سنگسار در ايران تغيير نکند، جنبش زنان و فعالان حقوق زنان و حقوق بشر به اعتراضات خود در زمينه توقف آن ادامه خواهيم داد تا شاهد اجرای حکم سنگسار برای هيچ زن و مرد مسلمانی نباشيمآقای شاهرودی سنگسار را متوقف کنيد! نامه هنگامه شهيدی
من و ساير مدافعان حقوق زنان و حقوق بشر به سنگسار معترضيم و تا زمانی که قانون سنگسار در ايران تغيير نکند، جنبش زنان و فعالان حقوق زنان و حقوق بشر به اعتراضات خود در زمينه توقف آن ادامه خواهيم داد تا شاهد اجرای حکم سنگسار برای هيچ زن و مرد مسلمانی نباشيم

جناب آقای شاهرودی هنوز از سرنوشت نازنين فاتحی بی خبرم و نمی دانم آيا نامه قبلی من به شما به عنوان يک روزنامه نگار و فعال حقوق زنان توانست در دل شما برای اين دختر ۱۷ساله اثری ايجاد کند؟ و اينکه با توجه به نزديک بودن زمان اجرای اعدام وی آيا شما علی رغم همه فعاليت های بين المللی برای توقف اين حکم دستور توقف اعدام نازنين را صادر کرده ايد يا نه؟
من در حاليکه بی صبرانه در انتظار اعلام حکم عفو نازنين از سوی شما هستم به شما از زنانی ديگر می نويسم که نه در خطر اعدام بلکه در خطر مرگی بدتر از اعدام يعنی در خطر سنگسار قرار دارند.
آقای شاهرودی در حالی که از سال ۸۱ طبق دستور شخص شما اجرای حکم سنگسار متوقف شده بود اما اينک شاهد ابلاغ و اجرای مواردی در خصوص سنگسار هستيم. يک زن کرد نقده ای به نام" ملک قربانی "که مدتهاست به اتهام زنای محصنه دستگير و در اروميه زندانی شده ‏است، براساس حکم صادره توسط دادگاه اسلامی اروميه که اخيرا" به وی ابلاغ شده به حد "رجم" محکوم گرديده است. از سويی همسر و برادر اين زن به نامهای" محمد دانشفر" و "ابوبکر قربانی" که ‏مرد مظنون به زنا يا "زانی" را به قتل رسانده اند، هريک به ۶ سال زندان محکوم شدند.
اشرف کلهر نيز زنی است که پنج سال است به اتهام مشارکت در قتل همسر و داشتن رابطه نامشروع در اوين زندانی است، گفته‌اند به زودی تا ده روز ديگر رجم می‌شود.اشرف ۳۷ ساله و اهل مشهد است ، دارای ٤ تا فرزند ٩ تا ١٩ ساله است.دختران وی ٩ و ‏‏١٩ ساله هستند و دو پسرش ١١ و ١٦ سال سن دارند‏ و پرونده‌اش در تهران تشکيل شده است. وی مدعی است که به زور مجبور به اعتراف به رابطه نامشروع با مردی شده که شوهرش را به قتل رسانده است. حکم صادره برای خانم کلهری که توسط ديوان عالی کشور تاييد شده، ۱۵ سال حبس به اتهام معاونت در قتل و رجم بخاطر زنای محصنه است. از نظر حقوقی طبق قاعده کلی ايشان بايد ۱۵سال حبس را تحمل کند و بعد مجازات رجم در مورد وی اجرا شود در حاليکه ايشان تا اين لحظه تنها ۵ سال زندان را تحمل کرده و تا اجرای حکم رجم ده سال از زندانش باقی است و به لحاظ قانونی اين موضوع مورد اعتراض وکيل مدافع وی و کليه مدافعان حقوق زنان و حقوق بشر است .
جناب آقای شاهرودی در ماه ارديبهشت نيز دو مورد سنگسار در مشهد گزارش شده است. زن ومردی به طور مخفيانه و بدون سروصدا در گورستان بهشت رضای مشهد ودر ساعات نيمه شب سنگسار شدند.اين زن که "محبوبه محمدی" نام داشت و آموزگار بود حدود ۸ سال قبل با همدستی داماد خواهرش (عباس حاجی زاده) شوهرش را به قتل رسانده بود. اين قتل سال گذشته فاش شد وآنها در پاييز سال گذشته محاکمه و محکوم به اعدام شدند و به خانواده آنها اطمينان خاطر داده شده بود که اعدام با چوبه دار خواهد بود.
جناب آقای شاهرودی عليرغم اعتراضات مکرر جهانی و عليرغم اينکه سران جمهوری اسلامی دو سال پيش در ملاقات با کميسيون " پاتن" از سوی اتحاديه اروپا، قول داده اند حکم سنگسار را اجرا نکنند، مجددا احکام متعدد سنگسار در ايران اعلام شده و سعی می شود اين احکام در خفا اجرا شود .علاوه بر حکم سنگسار ملکه قربانی از سنگسار قريب الوقوع پنج زن در شهرهای اهواز، شيراز و تهران خبرمی رسد.
اخبار حکايت از دو حکم سنگسار در زندان اهواز، دو حکم در شيراز و يک حکم در زندان اوين دارد. شما اکنون تکيه بر جای کسی چون مولا علی داشته و بر مسند قضاوت عادلانه قرار داريد و ما همه اميدواريم که اين زنان بتوانند از امکانات ويژه قانونی برخوردار يا امکان پذيرش توبه شان از سوی شما و همچنين از عفو دستگاه قضايی بهره مند شوند چرا که پس از توبه نجات آنان تنها به دست شماست و اين امر به مثابه نجات و بخشش زندگی نه تنها به اين زنان که به کودکان آنان است که طعم زندگی در کنار مادر را بار ديگر تجربه خواهند کرد و از تکرار فجايعی از اين دست در جامعه جلوگيری خواهد شد.
جناب آقای شاهرودی اميدوارم اين اتفاقات به مرحله اجرا نرسد و مطمئنا به غير از اشرف کلهر و ملکه قربانی قطعا برای زنان ديگری که در اين وضع هستند، فعاليت خواهم کرد. من و ساير مدافعان حقوق زنان و حقوق بشر به سنگسار معترضيم و تا زمانی که قانون سنگسار در ايران تغيير نکند ، جنبش زنان و فعالان حقوق زنان و حقوق بشر به اعتراضات خود در زمينه توقف آن ادامه خواهيم داد تا شاهد اجرای حکم سنگسار برای هيچ زن و مرد مسلمانی نباشيم.

با پوزش و تصديع
هنگامه شهيدی
روزنامه نگار و فعال حقوق زنان و مسايل حقوق بشر
جمعه ششم مرداد ماه ۱۳۸۵


اضافه شده توسط سیامک فرید | ۰:۵۵ ۸۵/۵/۸


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر