English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


توافق برسر متن قطعنامه شورای امنیت درباره لبنان / بی‌بی‌سی
[جهان] فرانسه و آمریکا پس از هفته‌ها بحث و اختلاف‌نظر سرانجام در مورد متن قطعنامه‌ای در سازمان ملل‌ متحد برای پایان دادن به جنگ اسرائیل و حزب‌الله در لبنان به توافق رسیده‌اند. اين قطعنامه خواستار "پايان کامل خصومت‌ها" می‌شود و از حزب‌الله می‌خواهد کليه حملات خود را متوقف کند و در مقابل اسرائيل نيز بايد به عمليات تهاجمی نظامی عليه لبنان خاتمه دهد. اما يک خبرنگار بی‌بی‌سی در سازمان ملل می‌گويد عبارت‌بندی قطعنامه به گونه‌ای است که اگر اسرائيل استدلال کند نيازمند دفاع از خويش است تا حدودی به آن کشور آزادی عمل می‌دهد.

دولت های فرانسه و آمریکا پس از هفته ها بحث و اختلاف نظر سرانجام در مورد متن قطعنامه ای در سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ اسرائیل و حزب الله در لبنان به توافق رسیده اند.
اين قطعنامه خواستار "پايان کامل خصومت ها" می شود و از حزب الله می خواهد کليه حملات خود را متوقف کند و در مقابل اسرائيل نيز بايد به عمليات تهاجمی نظامی عليه لبنان خاتمه دهد.

يک خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل می گويد عبارت بندی قطعنامه به گونه ای است که اگر اسرائيل استدلال کند نيازمند دفاع از خويش است تا حدودی به آن کشور آزادی عمل می دهد.

جان بولتون نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت قطعنامه احتمالا تا چند روز ديگر تصويب خواهد شد. واکنش اسرائيل به اين تحول احتياط آميز بوده است.


تازه ترين تحولات لبنان -- برنامه جام جهان نما (ساعت 16 به وقت گرينويچ)

شورای امنيت سازمان ملل شنبه شب يعنی بلافاصله پس از توافق بر سر متن پيش نويس، رايزنی در مورد آن را آغاز کرد.

اين پيش نويس پس از هفته ها اختلاف نظر بر سر نحوه عبارت بندی درخواست پايان خشونت در لبنان مورد توافق قرار می گيرد.

جان بولتون گفت او اشتياق زيادی دارد قطعنامه در اسرع وقت به تصويب برسد.

البته وی گفت لزوم پایان فوری خصومت ها در متن گنجانده نشده است.

اما اين پيش نويس خواستار "پايان فوری کليه حملات حزب الله و پايان هرگونه عمليات تهاجمی نظامی از سوی اسرائيل می شود."

متن پيش نويس - که برای 15 عضو شورای امنيت فرستاده شده است - همچنين می خواهد نيروی کنونی سازمان ملل در لبنان بر پايان درگيری ها نظارت داشته باشد.

جيمز رابينز، خبرنگار بی بی سی در مقر سازمان ملل در نيويورک می گويد اتخاذ فوری قطعنامه اکنون محتمل به نظر می رسد و رای گيری درباره آن ممکن است روز دوشنبه انجام شود.

خبرنگار ما می افزايد انتظار می رود که وزرای خارجه کشورهای عضو برای رای گيری به نيويورک بروند که هدف آن دادن حداکثر وزن سياسی ممکن به درخواست بين المللی برای توقف نبردهاست.

اسحاق هرزوگ، از وزرای اسرائيلی، متن پيش نويس را "تحولی مهم" خواند اما گفت اسرائيل پيش از واکنش نشان دادن بايد از همه جزئيات آن آگاه شود.

وی گفت عمليات عليه حزب الله تا زمان اجرای کامل قطعنامه ادامه خواهد يافت.

در مقابل محمد فنيش، از وزرای کابينه لبنان که از اعضای حزب الله است گفت که اين گروه تنها در صورتی که اسرائيل همه نيروهايش را از لبنان خارج کند به قطعنامه پيشنهادی تن خواهد داد.

تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا توافق بر سر متن قطعنامه را "اولین گام مطلقا حياتی برای خاتمه دادن به اين بحران فاجعه آمیز" خواند و گفت اولویت این است که قطعنامه هرچه زودتر صادر شود و پس از آن درباره دستیابی به یک آتش بس دائم گفتگو شود.

ادامه خشونت ها

در همین حال براساس گزارش ها، هواپیماهای اسرائیلی اعلامیه هایی برفراز شهر صیدا در لبنان فرو ریخته اند که در آن به ساکنین صیدا هشدار داده شده است. نیروهای مسلح اسرائیلی می گویند در این اعلامیه به مردم گفته شده که فورا از منطقه خارج شده و به طرف شمال بروند.

اسرائیلی ها می گویند در نظر دارند به مناطقی که نیروهای حزب الله برای پرتاب موشک از آنجا استفاده می کنند حمله کنند و می خواهند از تلفات غیرنظامیان در این حملات جلوگیری کنند.

اسرائیل قبلا اعلام کرده بود که کوماندوهای اسرائیلی به شهر صور حمله کرده اند. نیروهای اسرائیلی با استفاده از تاریکی شب وارد شهر صور شدند و به قصد کشتن رهبران محلی حزب الله دست به عملیات زدند.


اسرائيل می گويد در حمله به صور چند جنگجوی حزب الله را کشته است

به گفته اسرائیل، حمله به صور در پاسخ به پرتاب یک موشک دوربرد به خاک اسرائیل در روز گذشته بوده و در جریان آن کوماندوهای اسرائیلی به آپارتمانی در شهر صور حمله برده و 5 نفر از اعضای حزب الله را به قتل رساندند.

مقامات لبنان اعلام کرده اند که یکی از کشته شدگان یک سرباز لبنانی است. اسرائيل گفته است هشت تن از سربازان اين کشور در اين حمله مجروح شده اند.

حزب الله لبنان گفته است حمله کوماندویی اسرائيل به شهر صور را دفع کرده است.

هواپيماهای اسرائيلی پيش از بامداد شنبه، چهاردهم مرداد، (پنجم اوت) بار ديگر حومه های جنوبی بيروت را هدف حمله قرار داده و محل هايی را که اسرائيل می گويد مواضع حزب الله در شهر صور در جنوب لبنان است را بمباران کردند.

حزب الله نيز موشک های بيشتری به سوی اسرائيل شليک کرده است.

در جنوب لبنان جنگ زمينی نيز ادامه دارد و حدود 10 هزار نيروی اسرائيلی سعی دارند نيروهای حزب الله را از مرز عقب برانند.

اسرائيل می گويد يکی از سربازانش در نزديکی روستای طيبه لبنان در اثر آتش خمپاره کشته شده است.

بمباران های بامداد شنبه در پی تهاجم سنگين هوايی روز جمعه و نيز تبادل سنگين آتش زمينی در مرز اسرائيل و لبنان صورت گرفت.

شديدترين حمله روز جمعه، موشک باران مزرعه ای در داخل خاک لبنان و در نزديکی مرز سوريه بود که در جريان آن دست کم 28 کارگر کشته شدند. بيشتر اين افراد اهل سوريه بودند و از يکی از دهکده های اطراف برای کار به اين مزرعه آمده بودند.

پس از اين حمله، جمعيت خشمگينی در مقابل بيمارستان جمع شدند و شعارهای ضد اسرائيلی و ضد آمريکايی سر دادند.

اسرائيلی ها گفتند از اين مزرعه برای نگهداری سلاح استفاده می شده است.

حزب الله نيز روز جمعه بيش از 200 راکت به سوی اسرائيل پرتاب کرد که سه راکت به حادره واقع در 45 کيلومتری تل آويو اصابت کرد.

در جريان اين حملات راکتی، سه غيرنظامی اسرائيلی کشته شدند.

تصور بر اين است که در جريان جنگ جاری لبنان، راکت های حزب الله هيچگاه تا اين حد در عمق خاک اسرائيل نفوذ نکرده بود.

مقام های شهر تل آويو به مردم اين شهر هشدار داده اند که برای در امان ماندن از حملات حزب الله پناهگاه هايی آماده کنند.

مقام آمريکايی در لبنان

همزمان ديويد ولش، از معاونان وزارت امور خارجه آمريکا برای گفتگو درباره بحران لبنان به بيروت سفر و با فواد سينيوره، نخست وزير لبنان و نبيه بری، رييس بانفوذ پارلمان اين کشور، ديدار کرده است.

آقای ولش گفت درباره راه های پيش رو با اين دو مقام گفتگو کرده و بر حمايت آمريکا از لبنان تاکيد کرده است.

اما نيک چايلدز، خبرنگار بی بی سی در بيروت، می گويد که بيانيه آقای ولش احتياط آميز بود و در آن هيچ نشانه ای از پيشرفت به چشم نمی خورد.

از آنجا که بيروت، شاهد تجمع های اعتراض آميز در طرفداری از حزب الله است، برای ديدار آقای ولش تدابير امنيتی گسترده ای در نظر گرفته شده بود.

در همين حال عمرو موسی، دبير کل جامعه عرب، در حال سفر به کشورهای مختلف عربی است و به گفتگو با مقام های اين کشورها در مورد بحران لبنان ادامه می دهد.

اضافه شده توسط امیر علیزاده | ۲۳:۵۵ ۸۵/۵/۱۴


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر