English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


دومین روز اعتراضات دانشجویی در دانشگاه پلی تکنیک تهران /اخبارروز
[حقوق بشر] تظاهرات دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک در اعتراض به بازداشت کیوان انصاری و برای تحقق دیگر خواست های خود، روز سه شنبه برای دومین روز متوالی ادامه یافت. دانشجویان به دعوت انجمن منتخب خود، بعد از آن که مانع از تشکیل سمینار انجمن بسیجی دانشگاه شدند، در یک تریبون آزاد در آمفی تئاتر دانشگاه شرکت نمودند ...


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱٣٨۵ - ۱۷ اکتبر ۲۰۰۶تظاهرات دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک در اعتراض به بازداشت کیوان انصاری و برای تحقق دیگر خواست های خود، روز سه شنبه برای دومین روز متوالی ادامه یافت. به گزارش خبرنامه امیرکبیر، بعد از اجتماع اعتراضی روز دوشنبه، امروز (سه شنبه) دانشجویان به دعوت انجمن منتخب خود، بعد از آن که مانع از تشکیل سمینار انجمن بسیجی دانشگاه شدند، در یک تریبون آزاد در آمفی تئاتر دانشگاه شرکت نمودند.

این گزارش می افزاید پس از آن که دخالت های مدیریت انتصابی دانشگاه، دکتر رهایی، و نمایندگی رهبری در انتخابات آزاد انجمن اسلامی در خردادماه گذشته اعتراضات ۱۰ روزه دانشجویان را در این دانشگاه به دنبال داشت، دانشجویان با شرکت گسترده ۲٨۰۰ نفری در این انتخابات، شورای مرکزی جدید انجمن را تشکیل دادند. پس از آن بود که دکتر رهایی در اقدامی غیرقانونی و با سوء استفاده از تعطیلات تابستانه دانشگاه و در نیمه های شب و با پشتوانه نیروهای امنیتی و انتظامی اقدام به تخریب ساختمان انجمن کرد و اموال آن را به مکان نامعلومی انتقال داد. رهایی در اقدامی غیرقانونی دیگری مجوز انجمن به گروه معدودی از بسیجیان اعطا کرد. وی از ابتدای مهرماه با حاکم نمودن جو سنگین امنیتی در دانشگاه مانع از توزیع نشریات دانشجویی در سطح دانشگاه شد.
در همین راستا در هفته جاری گروهی که با حمایت دانشگاه با نام انجمن اسلامی فعالیت می کنند، قصد داشتند برنامه ای تحت عنوان «بررسی انتخابات خبرگان رهبری» در روز سه شنبه و در آمفی تئاتر مرکزی برگزار نمایند. این مسئله با اعتراض اکثریت دانشجویان مواجه شد و در تجمع روز گذشته در دانشگاه امیرکبیر دانشجویان هشدار دادند که اجازه برگزاری هیچ برنامه ای را به این گروه با جعل عنوان انجمن اسلامی نخواهند داد.

امروز سه شنبه ۲۵/۷/۱٣٨۵ دانشجویان با تجمع در مقابل آمفی تئاتر مرکزی به خواندن سرود و سر دادن شعار در حمایت از انجمن اسلامی منتخب پرداختند. گفتنی است انتظامات دانشگاه با حضور گسترده در مقابل درب آمفی تئاتر قصد داشت مانع از حضور دانشجویان معترض در سالن شود. اما حضور گسترده دانشجویان سبب شد که انتظامات نتواند جلوی حضور جمعیت در سالن را بگیرد.
بسیجیان با تجمع در مقابل درب سالن سعی کردند درب را بسته نگاه دارند تا در فضایی بسته به برگزاری برنامه خود بپردازند. اما دانشجویان معترض با حضور در سالن و خواندن سرود و سر دادن شعارهای «انجمن بسیجی الغا باید گردد»، «انجمن منتخب حمایتت می کنیم»، «بسیجی برو بیرون!»، «نظامی برو گمشو!» مانع برگزاری این برنامه شدند. در ادامه پس از درگیری های مختصر از سوی بسیج، تنها فردی که حاضر شده بود به عنوان میهمان در این برنامه شرکت نماید در سالن حاضر شد. اما مخالفت جمع انبوه دانشجویان موجب شد وی سالن آمفی تئاتر را ترک نماید.
پس از آن جمع چند نفره بسیجیان شروع به توهین به منتخبین دانشجویان در شورای مرکزی انجمن اسلامی نمودند که با واکنش جمعی دانشجویان مجبور به ترک سالن شدند.
با خروج بسیج از سالن و حاکم شدن آرامش بر جلسه، شورای مرکزی انجمن اقدام به برگزاری اولین مجمع عمومی خود نمود. این جلسه همراه با بحث آزاد دانشجویان و سخنرانی اعضای شورای مرکزی انجمن برگزار گردید.

در ابتدا علی صابری، دبیر انجمن اسلامی، با ذکر این مطلب که شب گذشته توسط نیروهای امنیتی تهدید شده است به ذکر لیست اقدامات غیرقانونی مدیریت دانشگاه در برخورد با انجمن و دانشجویان پرداخت و گفت: «ریاست دانشگاه که دم از قانونمداری می زند ابتدا بایستی خود، پایبند به قانون باشد.» وی در ادامه به عدم ثبت نام دانشجویان ستاره دار، بسته شدن فایل آموزشی بیش از ۷۰ نفر از فعالین دانشجویی، جمع آوری نشریات مجوزدار از سطح دانشگاه، تخریب ساختمان انجمن اسلامی و ربودن اموال آن در نیمه های شب، عدم تشکیل هیئت منصفه دانشگاه جهت بررسی وضیعت انجمن از سوی مدیریت دانشگاه و... به عنوان موارد نقض قانون توسط رئیس دانشگاه اشاره نمود. و ی در پایان سخنان خود با گرامی داشتن یاد اکبر محمدی به وضعیت دکتر کیوان انصاری اشاره کرد که بیش از سه هفته از بازداشت غیرقانونی وی می گذرد و هیچ گونه اطلاعی از وی در دست نیست.

در ادامه عباس حکیم زاده، دیگر عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی، با اشاره به سخنان علی صابری در مورد پایبندی رئیس دانشگاه به قانون، عنوان داشت: «پروژه ای از بیرون از دانشگاه برای پلی تکنیک و دیگر دانشگاه های کشور تعریف شده است و دکتر رهایی و دیگران جز مهره های مناسب برای اجرای این پروژه ها، جایگاه دیگری ندارند.» این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی در ادامه با اشاره به این که بسیجیان صحبت از رفراندوم در دانشگاه می زدند گفت: «اتفاقا ما هم خواستار برگزاری رفراندوم هستیم و گمان می کنم شرکت ۲٨۰۰ نفری دانشجویان در انتخابات انجمن به نوعی رفراندوم بود، اما در برگزاری رفراندوم اولا بایستی هر دو طرف به نتایج آن پایبند باشند و دوم این که امنیت اعضای انجمن اسلامی از سوی حاکمیت تضمین شود.» حکیم زاده در پایان گفت ما حاضریم موجودیت نهاد رهبری و بسیج را در پلی تکنیک به رای عمومی دانشجویان بگذاریم.

در پایان نیز علی عزیزی، نایب دبیر انجمن، به عدم حضور میهمانان برنامه ای که بسیجیان دانشگاه تدارک دیده بودند اشاره کرد و گفت: «آقای قمی که خود زمانی رئیس نهاد رهبری مرکز بوده و همچنین آقای مجید انصاری با اطلاع از جو پلی تکنیک در این برنامه شرکت نکردند.» وی در ادامه با اشاره به مناظره ای که انجمن اسلامی با بسیج در خردادماه گذشته انجام داد و بسیج در آن مناظره شکست خورد گفت:«این افراد امروز برای فرافکنی و آلوده کردن جو دوباره دم از مناظره می زنند و دانشگاه نیز با همراهی با ایشان سه تشکل سیاسی موجود را به کمتر از ۱۰۰ نفر از دانشجویان همفکر با خود داده است و قاطبه دانشجویان را از حداقل حقوق خود نیز محروم می کند.» علی عزیزی در پایان با اشاره به این که انجمن پلی تکنیک همواره منتقد جدی اصلاح طلبان و شخص خاتمی بوده و وی را به خیانت در آرای مردم متهم کرده است، انگ بسیجیان را مبنی بر این که انجمن اسلامی ساخته دست جبهه مشارکت است تکذیب نمود.
در ادامه این مراسم نیز چند تن از دانشجویان نظرات خود پیرامون مسئله پرونده اتمی ایران در شورای امنیت، بازداشت و شکنجه مهندس موسوی خوئینی و مسایل موجود در دانشگاه ابراز کردند. در پایان نیز بیانیه انجمن اسلامی امیرکبیر پیرامون اتفاقات اخیر دانشگاه پلی تکنیک و امنیتی شدن فضای کشور قرائت شد.

گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران

جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر امروز(سه‌شنبه) در مقابل آمفی‌تئاتر این دانشگاه تجمع و به برخی رویه‌های مسوولان دانشگاه درباره تشکل‌های دانشجویی اعتراض کردند.
در این تجمع که از مقابل تالار اجتماعات مرکزی دانشگاه آغاز شد، دانشجویان با خواندن سرود «یار دبستانی من» و «ای ایران ای مرز پر گوهر» و سردادن شعارهای «دانشجوی آزاده حمایت حمایت» سایر دانشجویان را به شرکت در این تجمع فراخواندند و سپس به مقابل آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه رفتند.
مجید توکلی، یکی از دانشجویان حاضر در این تجمع، اظهار داشت: جامعه‌ای که خواسته‌های دانشجویی و نقد را برنمی‌تابد و فقط مداحی را قبول دارد، مطلوب نیست. امروز انجمن منتخب دانشجویان در آستانه‌ی حذف شدن است. اینجا جمع شده‌ایم تا اعتراض خود را به گوش مسوولان برسانیم تا بتوانیم نظرات خود را انتقال دهیم.
وی ادامه داد: دانشجویان حق دارند نماینده‌ی برآمده از خواسته‌های خود داشته باشند، در صورتی که در این راستا با عدم احترام به دانشجو و دانشگاه مواجه می‌شوند.
دانشجویان در این تجمع پلاکاردهایی با عنوان« کیوان در بند است صحبت از خبرگان چیست»، «انجمن (...) تعطیل باید گردد» در دست داشتند.
بابک زمانیان، دانشجو، نیز در این تجمع گفت: فضای امروز دانشگاه به سمت بسته شدن، کاهش قدرت دانشجو و انحصارطلبی نهادهای غیردانشجویی پیش می‌رود. اینجا جمع شده‌ایم تا از انجمن منحل شده حمایت کنیم و جلوی فعالیت انجمن جدید را بگیریم و نگذاریم کسی به این طریق از دانشجو هتک حرمت کند.
در ادامه دانشجویان تجمع کننده سعی کردند به آمفی تئاتر دانشگاه که برنامه‌ی انجمن اسلامی جدید در آن برگزار می‌شد وارد شوند که با ممانعت و برخورد حراست روبرو شدند.
به دلیل انجام این تجمع، مراسم اصلی انجمن اسلامی جدید دانشگاه که قرار بود با حضور آیت‌الله کعبی، حجت‌الاسلام والمسلمین قمی و حجت‌اسلام مجید انصاری در آمفی‌تئاتر مرکزی دانشگاه برگزار شود، لغو و این مراسم تنها با حضور آیت‌الله کعبی در مسجد دانشگاه برگزار شد.
پس از قرائت قرآن و زمانی که قرار بود مراسم انجمن اسلامی جدید آغاز شود، دانشجویان هوادار انجمن اسلامی قبلی با هو کردن اعضای جدید، اجازه‌ی صحبت کردن به آنها را نمی‌دادند و عده‌ای قصد داشتند به روی سن بیایند که با دخالت انتظامات از اقدام آنها ممانعت به عمل آمد و سرانجام نمایندگانی از هر دو طرف روی سن حاضر شدند و به صورت تریبون آزاد به طرح نظرات خود پرداختند.
عباس حکیم‌زاده، یکی از دانشجویان، گفت: پس از روی کار آمدن رییس دانشگاه، او احساس کرد که با اقدامات قهرآمیز می‌تواند جلوی فعالیت‌های دانشجویی را بگیرد.
وی هم‌چنین گفت: چه‌طور می‌خواهید برای عزت مردم تلاش کنید در حالی که رای ۲ هزار و ٨۰۰ دانشجو را برنمی‌تابید و ساختمان انجمن اسلامی را تخریب می‌کنید؟
دانشجویان حاضر در سالن سپس با کف زدن، اعضای انجمن اسلامی دانشجویان منتخب خردادماه را با سردادن شعار تشویق ‌کردند.
ابراهیم رحمانی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان انتخاب شده در خردادماه، نیز گفت: دوستانی که ادعا می‌کنند انجمن اسلامی تشکیل داده‌اند انتخاباتشان بین ٣۵ نفر برگزار شده که نیمی از آنها از دانشگاه امام صادق(ع) آمده‌اند و به این انتخابات رای داده‌اند؛ درحالی که ما رای و پشتوانه‌ی ۲ هزار و ٨۰۰ دانشجو را داریم.
آرمین سلماسی، یکی دیگر از فعالان دانشجویی نیز در واکنش به گفته‌های یکی از اعضای انجمن اسلامی جدید مبنی بر این‌که انجمن اسلامی شما به رسمیت شناخته نشده است، گفت: ارزش دموکراتیک بودن این مجموعه‌ی دانشجویی در ساختار مهم‌تر است یا رای مسوولان دانشگاه که شما را حمایت می‌کردند؟
در ادامه‌ی این تریبون آزاد، غفوری از اعضای انجمن اسلامی جدید دانشگاه امیرکبیر، گفت: شما که ادعا می‌کنید پشتوانه‌ی دانشجویی دارید در سال ٨۰ به واسطه‌ی حزب دولت‌ساخته‌ی مشارکت و همکاری دکتر فهیمی‌فر و نماینده‌ی دکتر معین دانشجوها را از صحنه راندید و اجازه‌ی حضور همه را در انتخابات انجمن اسلامی ندادید. بدانید که دانشجو نباید هوچی‌گری کند. بلکه دانشجو آن است که اندیشه کند و با فکر سخن بگوید.
در ادامه‌ی این مراسم یکی دیگر از اعضای انجمن اسلامی جدید گفت:« میزگرد انجمن اسلامی به خاطر اختلال این عده تعطیل است و کسانی که اینجا هستند از ما نیستند و مسوولیت مراسم به عهده‌ی خودشان است.»
در ادامه اعضای انجمن اسلامی جدید دانشگاه امیرکبیر از آمفی تئاتر مرکزی بیرون رفتند تا مراسم خود را با حضور آیت‌الله کعبی در مسجد دانشگاه برگزار کنند.
علی صابری، ‌از دانشجویان عضو انجمن منتخب دانشجویان در خردادماه، در ادامه اظهار داشت: از شما دانشجویان تشکر می‌کنم که استقامت نشان دادید و ۲٨۰۰ رای دانشجویی ما را اثبات کردید. ما هم قطعا با وجود تمام فشارهایی که روی ماست ایستاده‌ایم.
صابری، با بیان این ادعا که دانشگاه اقدامات غیر قانونی را در مورد انجمن اسلامی منتخب دانشجویان مرتکب شده است، گفت: طبق آیین‌نامه دانشگاه باید یک ماه به شورای عمومی برای برگزاری انتخابات فرصت می‌داد و در هیچ کجای آیین‌نامه نیامده که دانشگاه می‌تواند مستقیما تشکلی را منحل کند بلکه مراحلی از قبیل تذکر و تعلیق باید برای آن طی شود. دومین بی‌قانونی دانشگاه دخالت در انتخابات انجمن اسلامی بود در حالی که دانشگاه تنها حق نظارت دارد و نه دخالت آن هم تعیین صلاحیت بدون دلیل و مستندات.
وی افزود: یکی دیگر از اقدامات غیر قانونی دانشگاه تخریب ساختمان‌های انجمن اسلامی و صدور مجوز برای عده‌ی قلیلی به نام انجمن اسلامی بود. مسوولان دانشگاه باید بدانند که در دانشگاهی که انجمن اسلامی سابقه‌ی ۴۰ سال و اندی دارد نمی‌توانند این اقدامات را مرتکب شوند.
علی صابری همچنین گفت: سال‌های گذشته اتاقی کنار مسجد دانشگاه بود که عنوان آن روابط عمومی انجمن اسلامی بود اما امسال این اتاق را از انجمن اسلامی گرفتند و تابلوی آن را هم برداشتند. هم‌چنین روی سر در مسجد این جمله نوشته شده بود «بنا شده توسط انجمن اسلامی دانشجویی» اما امسال آن را برداشتند.
وی افزود: بسیاری از دوستان ما وقتی برای ثبت‌نام اقدام کردند با بسته بودن فایل‌های ثبت‌نامی خود مواجه شدند. در کنار این برخورد در هفته‌ی اول مهر نشریات دانشجویی دچار، واژه و پیله‌ی نو جمع‌آوری شد. تمام اینها نشان می‌دهد که خود دانشگاه پایبند به قانون نیست در حالی که از ما می‌خواهد قانونمند باشیم. امیدواریم که مسوولان از این به بعد بر اساس صلاح دانشگاه رفتار کنند.
وی در ادامه از کیوان انصاری عضو اسبق انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر یاد کرد و گفت: کیوان انصاری سه هفته است که بازداشت شده و خبری از او نیست. بازداشت او و سایر فعالان دانشجویی فارغ از گرایش سیاسی و تفکرشان نشان می‌دهد که وعده‌ آزادی دانشجویان زندانی که سال گذشته از سوی رییس قوه قضاییه اعلام شده بود عملی نشده است.
عزیزی، یکی دیگر از دانشجویان حاضر در سالن در ادامه گفت: ما در خرداد ماه مناظره‌ای با بسیج داشتیم و هر دو مواضع‌مان را اعلام کردیم. اما اکنون حاضر نیستیم با این تشکل موسوم به انجمن اسلامی مناظره کنیم.
وی با اشاره به تخریب ساختمان انجمن اسلامی دانشگاه، گفت: تخریب ساختمان انجمن اسلامی در تابستان و بدون حضور دانشجویان انجام شد.
عزیزی با اشاره به صحبت‌های یکی از اعضای انجمن اسلامی جدید که می‌گفت انجمن اسلامی شما در سال ٨۰ از سوی حزب دولت ساخته‌ی مشارکت حمایت می‌شد، گفت: ما بارها و بارها اعلام کرده‌ایم که مشروعیت‌مان را از دانشجویان می‌گیریم و حتی خود مشارکت، اصلاح‌طلبان و سرکردگان آنها را متهم به خیانت در امانت رای مردم می‌دانیم.
عباس حکیم‌زاده، دانشجو، نیز اظهار داشت: تمام اتفاقاتی که این روزها برای دانشگاه می‌افتد پروژه‌ای است که برای پلی‌تکنیک تعریف شده و به نظر می‌رسد مدیریت دانشگاه هم مهره‌ای است برای اجرای این پروژه.
این فعال دانشجویی از رویه‌ی کمیته‌ی انضباطی دانشگاه نیز انتقاد کرد و گفت: این خلاف قانون است که در جلسه‌ی بدوی کمیته‌ی انضباطی دانشجو اجازه‌ی دفاع حضوری نداشته باشد.
در ادامه‌ی این نشست آرمین سلماسی یکی از فعالان دانشجویی این دانشگاه نیز گفت: دولت احمدی‌نژاد با ابزارها و ساز و کارهای دموکراتیک و شعار نفت به روی کار آمد اما در ادامه اعمال غیر دموکراتیک انجام می‌دهد. نمونه‌ی آن تصمیم‌گیری‌هایی است که از جانب مردم می‌گیرند. مسلما هیچ ایرانی دوست ندارد که چکمه‌ی سرباز آمریکایی به هر قیمتی به روی کشور باز شود.
در پایان قطعنامه‌ی این نشست قرائت شد.


اضافه شده توسط سیامک فرید | ۲۱:۰۶ ۸۵/۷/۲۵


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر