English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


انجمن "جعلي" جايي در دانشگاه ندارد/روز
[اجتماعی] "دانشجويان تصميم گرفته اند به هر نحوي كه هست ايستادگي كنند و به هيچ وجه اجازه ندهند انجمن اسلامي جعلي برنامه هايش را در فضاي عمومي دانشگاه پيش ببرد. من مطمئنم بعد از اين هم هر برنامه اي بخواهند اجرا كنند دانشجويان به همين شكل ايستادگي خواهند كرد."

علي عزيزي، نايب رئيس شوراي مركزي انجمن اسلامي دانشگاه امير كبير، در دومين روز از اعتراضات اين دانشگاه در گفت و گو با روز ضمن بيان مطلب بالا گفت: "در شرايطي كه مديريت دانشگاه به حداقل خواسته هاي دانشجو ها توجه نمي كند دانشجو هم اجازه نمي دهد فضاي عمومي در اختيارآنان قرار گيرد."

اين سخنان در شرايطي بيان مي شد که ديروز جلسه انجمن اسلامي دانشجويان منتخب مسوولان دانشگاه اميركبير و بسيج دانشجويي، به دليل تجمع اعضا و هواداران انجمن اسلامي منتخب دانشجويان در محل برگزاري اين برنامه برگزار نشد.

به گزارش خبرنگار"روز"، مراسم انجمن اسلامي مورد حمايت بسيج و مسوولان دانشگاه، كه قرار بود در سالن آمفي تئاتر اين دانشگاه و با حضور مجيد انصاري عضو مجمع روحانيون مبارز، محسن قمي نماينده نهاد رهبري در دانشگاه‌‏ها و آيت‌‏الله كعبي، نماينده مجلس خبرگان برگزار شود، به دليل اعتراض گسترده دانشجويان و اعضاي انجمن اسلامي منتخب دانشجويان برگزار نشد.

بر اساس اين گزارش مجيد انصاري و آيت الله کعبي با اطلاع از وضعيت دانشگاه، از حضور در مراسم خودداري کردند و تنها مهمان برنامه، محسن قمي و نيز اعضاي برگزاركننده مراسم مجبور شدند سالن را ترک و مراسم خود را در مسجد دانشگاه برگزار کنند. اکثر حاضران در مراسم داخل مسجد دانشگاه را اعضاي بسيج دانشجويي تشکيل مي دادند که حدود 20 نفر بودند.

انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه امير کبير در خردادماه امسال غيرقانوني اعلام شد و به دنبال آن انجمني موازي، با حمايت مسئولان دانشگاه و بسيج دانشجويي به منظور تحت الشعاع قرار دادن فعاليت هاي دانشجويي و ايجاد محدوديت در دانشگاه تاسيس شد. اقدامي که اعتراض دانشجويان و انجمن اسلامي منتخب دانشجويان را برانگيخته است.

عباس حکيم زاده عضو شوراي مرکزي اين انجمن در گفتگو با روز مي گويد: "پس از دخالت هاي مديريت انتصابي دانشگاه و نمايندگي رهبري در انتخابات آزاد انجمن اسلامي در خردادماه امسال، دانشجويان به مدت 10 روز دست به اعتراض زدند و سپس با شرکت گسترده 2800 نفر از دانشجويان در انتخابات انجمن، شوراي مرکزي جديد معرفي شدند اما متعاقب اين اقدام، دکتر رهايي در اقدامي غيرقانوني و با سوء استفاده از تعطيلات تابستانه دانشگاه و در نيمه هاي شب و با پشتوانه نيروهاي امنيتي و انتظامي اقدام به تخريب ساختمان انجمن کرد و اموال آن را به مکان نامعلومي انتقال داد؛ و در اقدام غيرقانوني ديگري مجوز انجمن را به گروه معدودي از بسيجيان اعطا کرد."

به گفته وي، رئيس دانشگاه از ابتداي مهرماه با حاکم کردن جو سنگين امنيتي در دانشگاه مانع از توزيع نشريات دانشجويي در سطح دانشگاه شده است.

حکيم زاده در مورد تجمع ديروز گفت: "روز سه شنبه دانشجويان پس از تجمع در برابر آمفي تئاتر مرکزي به خواندن سرود و سر دادن شعار در حمايت از انجمن اسلامي منتخب خود پرداختند که البته انتظامات دانشگاه با حضور گسترده در مقابل درب آمفي تئاتر تلاش زيادي کرد تا جلوي حضور دانشجويان معترض را در سالن بگيرد، اما حضور گسترده دانشجويان مانع از برخورد انتظامات شد."

عضو مرکزي انجمن پلي تکنيک ادامه داد: "بسيجيان عضو انجمن موازي با تجمع در مقابل درب سالن سعي کردند درب را بسته نگاه دارند تا در فضايي بسته مراسم خود را برگزار کنند اما دانشجويان معترض با حضور در داخل آمفي تئاتر مرکزي و خواندن سرود و سر دادن شعارهايي مانند «انجمن بسيجي الغا بايد گردد»، «انجمن منتخب حمايتت مي کنيم»، «بسيجي برو بيرون» و... اجازه ندادند اين برنامه برگزار شود. در ادامه بسيجيان مي خواستند درگيري ايجاد و به دانشجويان توهين کنند اما پس از اقدام مختصري مجبور شدند به مسجد دانشگاه بروند که با خروج آنها از سالن و حاکم شدن آرامش بر فضاي سالن، شوراي مرکزي انجمن اقدام به برگزاري اولين مجمع عمومي خود کرد. اين جلسه همراه با بحث آزاد دانشجويان و سخنراني اعضاي شوراي مرکزي انجمن برگزار شد."

عباس حکيم زاده که خود يکي از سخنرانان مراسم بود، در ادامه به صحبت هاي ديروز اش اشاره مي کند و مي گويد: "پروژه اي از بيرون از دانشگاه براي پلي تکنيک و ديگر دانشگاه هاي کشور تعريف شده است و دکتر رهايي و ديگران جز مهره هايي مناسب براي اجراي اين پروژه ها، جايگاه ديگري ندارند."

اين عضو شوراي مرکزي انجمن اسلامي اظهار مي داشت: "بسيجيان صحبت از رفراندوم در دانشگاه مي کنند در حالي که ما هم خواستار برگزاري رفراندوم هستيم. گمان مي کنم شرکت 2800 نفري دانشجويان در انتخابات انجمن به نوعي رفراندوم بود، که البته در برگزاري رفراندوم بايستي هر دو طرف به نتايج آن پايبند باشند و امنيت اعضاي انجمن اسلامي از سوي حاکميت تضمين شود."

وي در گزارش خود از سخنراني هاي انجام شده در جلسه ديروز گفت: "علي صابري دبير انجمن اسلامي، به عنوان اولين سخنران، اعلام کرد که شب قبل از مراسم توسط نيروهاي امنيتي تهديد شده است و سپس به ذکر ليست اقدامات غيرقانوني مديريت دانشگاه در برخورد با انجمن و دانشجويان پرداخت و در ادامه به عدم ثبت نام دانشجويان ستاره دار، بسته شدن فايل آموزشي بيش از 70 نفر از فعالين دانشجويي، جمع آوري نشريات مجوزدار از سطح دانشگاه، تخريب ساختمان انجمن اسلامي و ربودن اموال آن در نيمه هاي شب، عدم تشکيل هيئت منصفه دانشگاه جهت بررسي وضيعت انجمن از سوي مديريت دانشگاه و... به عنوان موارد نقض قانون توسط رئيس دانشگاه اشاره کرد. او در پايان سخنان خود با گرامي داشتن ياد اکبر محمدي به وضعيت دکتر کيوان انصاري اشاره کرد."

به گفته حکيم زاده: "سخنران سوم نيز علي عزيزي، نايب دبير انجمن بود که با اشاره به مناظره اي که انجمن اسلامي با بسيج در خردادماه گذشته انجام داده و بسيج در آن مناظره شکست خورده بود، جلسه روز گذشته آنها را نوعي اقدام براي فرافکني و آلوده کردن جو دانشگاه به نفع خود عنوان کرد و سپس گفت: انجمن پلي تکنيک همواره منتقد جدي اصلاح طلبان و شخص خاتمي بوده و وي را به خيانت در آراي مردم متهم کرده است، به همين دليل انگ بسيجيان را مبني بر اينکه انجمن اسلامي ساخته دست جبهه مشارکت است رد کرد."

علي عزيزي، خود در مصاحبه با روز بر اين نکته تاکيد دارد که: "فضاي عمومي دانشگاه بايد در اختيارخواسته هاي دانشجويان و گفتمان عمومي آنان باشد، مديريت دانشگاه ديگر نبايد اداره اين فضا را هم به عهده بگيرد، اساسا دانشجويان ديگر اجازه نمي دهند مجموعه جعلي وابسته به بسيج، فضا را در اختيار بگيرد و بحث عمومي دانشگاه را تعيين كند. اكنون انجمن اسلامي جعلي زير تابلوي مصادره شده اي فعاليت مي كند. برنامه هاي امروز اين انجمن هم عملكرد غير قانوني مديريت دانشگاه را نشان مي دهد."

اين دانشجو در ادامه در خصوص برخورد مديريت دانشگاه امير كبير مي گويد: "البته آنان مبناي سياست خود را بر بي اعتنايي گذاشته اند اما برخورد امروز دانشجويان پيام محكمي بود مبني بر اينكه خواسته دانشجويان خواسته زيادي نيست؛ بلكه مي خواهند اعمال غير قانوني تكرار نشود، انجمن اسلامي جعلي از ميان برود و مديريت و بسيج از دستكاري در فضاي عمومي بپرهيزند. برنامه ما اين است كه در اسرع وقت بامديريت دانشگاه ملاقاتي داشته باشيم و آخرين حرفها و خواسته ها را با وي در ميان بگذاريم و اعلام كنيم هر برنامه اي كه انجمن اسلامي جعلي دانشگاه مجوزش را بگيرد با برخورد شديد دانشجويان مواجه خواهد شد."

عزيزي در ادامه ياد آوري مي کند: "اكنون تنها سه تشكل در دانشگاه امير كبير فعال است كه هر سه به بسيج وابسته هستند. كل اين سه تشكل هم بيش از يكصد عضو ندارد در حالي كه براي تشكل ها حداقل بايد 3 درصد دانشجويان عضو باشند كه اين 3 درصد براي اميركبير 250 نفر است."

نائب رئيس انجمن اسلامي در خاتمه با تاکيد بر اين که: "آنچه از بيرون به دانشگاه ديكته مي شود و مديريت دانشگاه هم به آن عمل مي كند ديگر نبايد در دانشگاه امير كبير موقعيت اجرا يابد؛ به همين علت است كه ما همه ايستاگي مي كنيم" به قطعنامه صادره در تجمع ديروز دانشجويان اشاره كرده و مي گويد: "در اين قطعنامه آمده است كه ما دانشجويان دانشگاه پلي تكنيك از اقدامات غير قانوني رياست دانشگاه و نهادهاي امنيتي ابراز انزجار كرده و تنها انجمن اسلامي امير كبير را با آن سابقه 47 ساله كه پشتيباني 2800 دانشجو را دارد به رسميت مي شناسيم و خواهانيم كه افرادي ديگر به نام نماينده دانشجويان چهره خود را بيش از اين رسوا نسازند."

اضافه شده توسط سیامک فرید | ۲۱:۳۵ ۸۵/۷/۲۶سلام . ممنونم از اطلاع رسانی . با وبلاگت از طریق آفی که جمهور برام گذاشته بود آشنا شدم. در صورت امکان ممنون می شم هنگامی که به روز کردی خبرم کنی . برقرار باشی
توسط کیانمهر در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۸۵ ۰۱:۱۲ ب.ظ

ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر