English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


به نقض حقوق بنیادین کار در ایران رسیدگی کنید / اخبارروز
[وبلاگستان] • ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه در نامه ای به رئیس سازمان بین المللی کار، با برشمردن موارد متعدد نقض حقوق بنیادین کار و حقوق شهروندی کارگران شرکت واحد، از این نهاد معتبر بین المللی، خواهان رسیدگی به شکایت های سندیکا شده است ...

نامه ی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد به رئیس سازمان بین المللی کار
به نقض حقوق بنیادین کار در ایران رسیدگی کنید
• ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه در نامه ای به رئیس سازمان بین المللی کار، با برشمردن موارد متعدد نقض حقوق بنیادین کار و حقوق شهروندی کارگران شرکت واحد، از این نهاد معتبر بین المللی، خواهان رسیدگی به شکایت های سندیکا شده است ...اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه ۱۴ مرداد ۱٣٨۵ - ۵ اوت ۲۰۰۶اخبار روز: ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه در نامه ای به رئیس سازمان بین المللی کار، با برشمردن موارد متعدد نقض حقوق بنیادین کار و حقوق شهروندی کارگران شرکت واحد، از این نهاد معتبر بین المللی، خواهان رسیدگی به شکایت های سندیکا شده است. متن این نامه که روز یازدهم مرداد ماه انتشار یافته است، به شرح زیر است:

از: سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
به: دبیرکل سازمان بین المللی کار جناب آقای سوماویا

با احترام
در آخرین ساعات مسافرت شما به جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۵ در هتل استقلال، با تقدیم شکایتی با شما دیدار و گفتگو کردم و در نامه بعدی که در تاریخ ۹/٣/۱٣٨۵ برای شما ارسال نمودم، گوشه ای از نقض شدید حقوق بنیادین کار، به ویژه حقوق سندیکایی، به آگاهی شما رسید. متاسفانه وضعیت بدلیل موارد بیان شده در این نامه بدتر از گذشته شده است.
۱. منصور اسالو رئیس هیات مدیره ی سندیکا هفت ماه است در زندان اوین محبوس و مقامات قضائی برای ادامه بازداشت نامبرده دلیل قانع کننده ای به وی، خانواده و وکلای حقوقی ایشان ارائه نداده و تقاضای آزادی ایشان از طرف اتحادیه های کارگری بین المللی و سندیکاهای کارگری بسیاری از کشورها و مجامع کارگری داخلی و دیگر شخصیت ها و گروه های اجتماعی پذیرفته نشده است.
۲. شکایت کارگران از ضاربان و مهاجمان وابسته به شوراهای اسلامی، کارفرما و خانه کارگر و دیگر مقصران حمله ۱۹/۲/۱٣٨۴ به سندیکالیست ها که منجر به زخمی شدن شدید منصور اسالو، تخریب مکان و غارت اموال سندیکا گردید، بعد از گذشت بیش از پانزده ماه هنوز به سرانجام نرسیده است.
٣. ساختمان سندیکا از تاریخ ۱/۱۰/۱٣٨۵ پلمب شده و پیگیری ها جهت بازگشائی بدون نتیجه مانده است.
۴. به درخواست ثبت رسمی سندیکا بیش از یک سال است از طرف وزارت کار پاسخی داده نشده است.
۵. صدها نفر کارگر از اعضا هیات مدیره، هواداران سندیکا و دیگر کارگران در جریان اعتراضات صنفی بهمن ماه ۱٣٨۴ به صورت فله ای بدون رعایت حقوق شهروندی دستگیر و در زندان اوین محبوس شدند که بیش از دویست نفر از آن ها از ادامه کار و دریافت دستمزد محروم و اخیرا با اعتراضات سندیکا به جز یک گروه حدود شصت نفری از تاریخ ۲۴/۴/۱٣٨۵ با احضار به دفتر حراست شرکت واحد و با ایجاد جو رعب، وحشت و تهدید و با وادار کردن به تعهدنامه نویسی علیه سندیکا و له شوراهای اسلامی به کار گمارده شمرده اند.
۶. اکنون حدود ۶۰ نفر از کارگران عضو هیات مدیره و فعالان و هواداران سندیکا که از تعهدنامه و توبه نویسی خودداری و بر حق داشتن سندیکا و رعایت حقوق کارگری پایداری می نمایند کماکان با بی قانونی از ادامه کار و دریافت هرگونه دستمزد و حقوق دوران بیکاری محروم هستند.
۷. بیش از شش ماه است به شکایت کارگران اخراجی از کارفرما در وزارت کار برخلاف قانون و مقررات موجود رسیدگی نمی شود و حتی از ثبت شکایت و اعلام شماره پرونده به شاکیان خودداری می شود.
٨. یکی از اعضای شورای اسلامی شرکت واحد، ضارت و مهاجم منصور اسالو و سارق اموال سندیکالیست ها در حادثه تهاجم به ساختمان سندیکا در تاریخ ۱۹/۲/۱٣٨۴ به نام علی اکبر عیوضی به عنوان نماینده کارگر عضو گروه اعزامی به کنفرانس سالانه ۲۰۰۶ سازمان بین المللی کار بوده است.
۹. به دنبال اعتراض به اخراج غیرقانونی کارگران، در روز جهانی کارگر در مقابل شرکت واحد ۱۰ نفر از کارگران با کتک خوردن از پلیس و ماوران امنیتی و گاز اشک آور، دستگیر و هفت روز زندانی می گردند.
۱۰. در تاریخ ۲۴/۴/۱٣٨۵ یک گروه منتخب از کارگران اخراجی که برای پیگیری شکایت به وزارت کار مراجعه کرده و با هماهنگی مقامات به مدت دو ساعت با مدیر کل روابط کار وزارت کار و امور اجتماعی دیدار و گفتگو می کنند، بعد از خروج از دفتر مدیریت در یک اقدام بی سابقه در تاریخ کارگری، ٨ تن از کارگران در داخل وزارت خانه با فحاشی بسیار و حمله و تهدید به شکستن دندان توسط سرهنپگ عباسی فرمانده پلیس وزارت کار دستگیر و چهار روز در بازداشتگاه پلیس امنیت و زندان اوین همراه با آزار و اذیت بسیار زندانی می شوند.
۱۱. رسانه های داخلی تحت فشار مقامات مربوطه از انعکاس اخبار سندیکا منع شده اند و آنها با ریسک پذیرش خطر، گاهی به کوتاهی اخبار سندیکا و اعضای آن را منتشر می کنند.
۱۲. در تاریخ ۲۴/۴/۱٣٨۵ سرهنگ زمانی از فرماندهان پلیس امنیتی که در حوادث سرکوب و دستگیری کارگران سندیکایی به ویژه دستگیری منصور اسالو از عناصر اصلی بوده است، در جمع کارگران مقابل وزارت کار حضور یافته و برخلاف همه قوانین موجود به ویژه قانون حقوق شهروندی کارگران را مورد تهدید شدید قرار داده، ضمن سخنرانی علیه منصور اسالو می گوید: من نمی گذارم شما دوباره در شرکت واحد شاغل شوید.

آقای دبیرکل
موارد گزارش شده گوشه ای از بی قانونی ها و ناحقی هایی است که به آگاهی شما می رسد.
اینک با توجه به اساسنامه سازمان بین المللی کار و دیگر مقررات بین المللی حقوق کارگران و پیرو درخواست قبلی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، به عنوان صدای عموم کارگران مظلوم، از شما درخواست می نماید، جهت بررسی و رسیدگی به عدم رعایت حقوق کارگران به ویژه ستم هایی که بر اعضای سندیکا می شود، اقدامات شایسته را به عمل آورید.
با سپاسگزاری
ابراهیم مددی
نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۱/۵/۱٣٨۵

اضافه شده توسط سیامک فرید | ۱:۱۹ ۸۵/۵/۱۵


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر